تبلیغات
ت مثل تایباد ... ت مثل تربیت...(کلاس ششم)

ت مثل تایباد ... ت مثل تربیت...(کلاس ششم)
درباره ششم ابتدایی،روشهاوالگوهای تدریس،ششم،کار وفناوری ششم،تفکر و پژوهش ششم،فارسی ،کتاب جدید التالیف ،ریاضی،علوم،مطالعات اجتماع 
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
نظرتان درباره حذف آزمون نمونه دولتی و استعداد های درخشان چیست؟
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
چت باکس


معاون دفتر آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت:‌آئین نامه ارزشیابی توصیفی در شورای عالی آموزش‌وپرورش در دست بررسی است که بر این اساس اصلاحاتی در شیوه‌هایی ارزیابی و رفع برخی نکات ابهام صورت می‌گیرد اما ازرشیابی توصیفی حذف نخواهد شد.

مرتضی شکوهی، معاون دفتر آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش " با اعلام نتایج پژوهش پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش و شورای عالی آموزش و پرورش آیا قرار است تا از سال تحصیلی آینده تغییراتی در شیوه ارزشیابی توصیفی ایجاد شود؟" اظهار داشت: در رابطه با شیوه ارزشیابی توصیفی پژوهشی را پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش انجام داده است که نتایج آن به شورای عالی آموزش و پرورش و معاونت آموزش ابتدایی ارائه شد. بر اساس نتایج پژوهش پژوهشگاه و نظرسنجی‌های صورت گرفته  توسط دبیرخانه ارزشیابی توصیفی اطلاعات و مشکلات اجرای این طرح  از سراسر کشور جمع آوری شد،  آئین نامه مربوطه توسط معاونت آموزش ابتدایی بازنگری و به شورای عالی آموزش و پرورش ارسال شد که در دست بررسی است.

وی افزود: پژوهشی که انجام شد نشان داد در آئین نامه ارزشیابی توصیفی مشکل جدی وجود ندارد اما اصلاحاتی باید صورت بگیرد و بر اساس برررسی‌های شورای عالی آموزش و پرورش مطرح نشده که ارزشیابی توصیفی دچار تغییر شود و بعید است روش ارزشیابی توصیفی متوقف شود.

شکوهی بیان کرد:‌ معلمان ابتدایی در ارتباط با ارزشیابی توصیفی مشکلاتی همچون ضرورت شفاف سازی فرآیند سنجش و ارزیابی تحصیلی و تبیین نکات مبهم را اعلام کردند. برخی از ابهامات مطرح شده درخصوص شیوه و ابزار جمع آوری اطلاعات، تحلیل آن و نحوه بررسی و ثبت عملکرد دانش‌آموزان بود. در روش توصیفی شیوه‌های ارزیابی متفاوت شده و تنها از آزمون استفاده نمی‌شود بنابراین سوالاتی مبنی براینکه ابزارهای موجود چگونه در ارزیابی سطح عملکرد دانش‌آموزان استفاده شود و آزمون‌های کمی هم مدنظر باشد یا خیر، مطرح است.

معاون دفتر آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد:‌ روش ارزشیابی توصیفی برای دوره ابتدایی پیش بینی شده است و بخش زیادی از آن روش علمی مرسومی است که در اکثر جوامع مورد استفاده بوده و بخشی از آن با شرایط نظام آموزش و پرورش کشور متناسب سازی شده است. تراکم دانش‌آموزی، محدودیت وسایل و تجهیزات آموزشی،‌سطح حرفه مندی معلمان و میزان آشنایی آنها نسبت به شیوه‌های نوین ارزشیابی از جمله موانعی است که باعث می‌شود اهداف این طرح به طور کامل اجرا نشود.

وی افزود: ارزشیابی توصیفی شیوه‌ای دانش‌آموز محور است و به ایمنی محیط یادگیری و آرامش خاطر دانش‌آموز توجه دارد درحقیقت یک محیط مناسب یادگیری را با استفاده از مشارکت دانش آموزان ایجاد می‌کند. روش ارزشیابی توصیفی در پایه ششم حتما باید تفاوت‌هایی با شیوه ارزشیابی در پایه اول داشته باشد اما این تفاوت‌ها به این معنا نیست که الگوی ارزشیابی متفاوت شود، بلکه شیوه‌های اجرا در فرآیند تدریس و یادگیری باید تغییر کند و بیشتر از آزمون‌ها استفاده شود و آزمون‌های تراکمی نیز مدنظر باشد، رویکردهای جدی‌تر در پایه ششم مورد توجه باشد تا دانش آموز برای ورود به مقطع متوسطه اول آماده شود.

شکوهی بیان کرد:‌ با اعلام نتایج بررسی شورای عالی آموزش و پرورش،‌بخش‌هایی از شیوه ارزشیابی توصیفی اصلاح می‌شود اما حذف کامل این جریان بعید است.


برچسب ها: شیوه‌ ارزشیابی توصیفی دانش آموزان ابتدایی اصلاح می‌شود، معاون دفتر آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش، ‌آئین نامه ارزشیابی توصیفی، شورای عالی آموزش و پرورش، پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش،
[ چهارشنبه 19 آذر 1393 ] [ 08:11 بعد از ظهر ] [ وحید لطفی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

هیچ چیزی را نمی توان به کسی یاد داد، ولی می توان به او کمک کرد تا پاسخ ها را از درون خود بیابد....

با سلام وحید لطفی هستم آموزگار پایه ششم شهرستان تایباد
ورودی سال 85 به مرکز تربیت معلم علامه طباطبایی سبزوار هستم و در سال 87 به عنوان سهمیه شهرستان باخرز کار خود را شروع کردم و بعد از 3 سال به تایباد منتقل شدم و تا کنون در شهرستان تایباد مشغول به کارم .
در طول خدمت در همه پایه ها تدریس کردم و در چند سال اخیر فقط در کلاس ششم مشغول خدمت هستم .

گر قادر نیستی خود را بالا ببری همانند سیب باش تا با افتادنت اندیشه‌ای را بالا ببری
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

keycode

keycode